marți, 25 decembrie 2007

MoşCrăciun e roşu, iar darurile miros a rai


Se auzea acum cîtva timp, ani, că Moş Crăciun ar fi fost Verde atunci cand a fost "adus la lumina zilei". Mi-era tare placută varianta, pentru că îmi place verdele la nebunie, dar şi pentru că s-ar fi presupus că firma Coca Cola l-ar fi născut pe acel Crăciunel roşu, iar asta mă enerva la culme.. să-l schimbe, doar aşa, pentru publicitate.. Verde e mai pur, mai din natura, iar cînd lipseşte de undeva, se simte, se vede. E cam gol fără.

Dar care sunt ultimele vesti?? Ei bine, e roşu! FFFoarte roşu. Cu guler si manşete albe.
S-au găsit manuscrise din secolul XIX în care Moş Crăciun era Roşu. Iar Cola asta, facînd pe interesanta, o zis ca ea l-o schimbat ea din verde in roşu..Uau!


Dar revenind din sfera comercialului, ce poate fi mai bun, mai sfânt, mai fericit si frumos decît să vesteşti Nasterea Domnului? Păcat că poze prea frumoase cu ieslea nu se gasesc pe net. Aş fi pus una. Asta demonstrează încă o dată ce înseamnă astăzi pentru marea majoritate Crăciunul... gifts, shopping, poate o ţoală două, reducere şi promoţii la greu. Una peste alta, darurile au şi ele ceva sfânt înăuntru. A da e mai fericit decît a lua.
:D evident



O, ce veste minunată
În Betleem ni se-arată
Astăzi S-a născut
Cel făr' de-nceput
Cum au spus proroocii.
...
...


p.s.: Nu mă deranjează dacă puneţi sub semnul probabilităţii, ba chiar al irealităţii cuvintele mele de mai sus, cu roşu. Din contră, că o fi aşa, că n-o fi, trăiască verdele (si mai ales copacii).

3 comentarii:

Anonim spunea...

Dear mariah,
I hope you have had a wonderful Christmas and I send my wishes for a new year ful of peace, hopes, and many good things.
Your friend in Brazil
Geraldo

mariah spunea...

muito obrigado, geraldo.
best wishes for you too.
Mariah

Anonim spunea...

"Este visul pur al unui Miez de Noapte, in sine disparut, si a carui claritate recunoscuta, ce singura ramane la sanul implinirii ei cufundate in umbra..."
Mallarme